×

تاریخچه توکیو

راهنمای سفر به آسیا /  راهنمای سفر به ژاپن / راهنمای سفر به توکیو /  تاریخچه توکیو

تاریخچه توکیو به 400 سال قبل باز می گردد. این شهر که در ابتدا ادو نام داشت، پس از آن که توکوگاوا ایه یاسو، توکوگاوا شوگونات را در سال 1603 تأسیس کرد، شروع به شکوفایی کرد. ادو به عنوان مرکز سیاست و فرهنگ در ژاپن، تا اواسط قرن هجدهم به شهری بزرگ با جمعیتی بیش از یک میلیون نفر تبدیل شد. در تمام این مدت، امپراتور در کیوتو، که پایتخت رسمی کشور بود، اقامت داشت. دوره ادو نزدیک به 260 سال تا بازسازی میجی در سال 1868 به طول انجامید، زمانی که حکومت شوگونات توکوگاوا پایان یافت و حکومت امپراتوری احیا شد. امپراتور به ادو نقل مکان کرد که به توکیو تغییر نام داد. بدین ترتیب توکیو پایتخت ژاپن شد.

 

تور های پیشنهادی نوید گشت : تور اروپا

تور نوروز 1402 تور ژاپن تور توکیو
تور تایلند تور بالی تور پوکت
تور آفریقای جنوبی تور سامویی تور بارسلون
خدمات ویزا تور مالاگا تور اسپانیا
تور فرانسه تور پاتایا تور بانکوک
تور مالدیو تور ایتالیا تور پاریس
تور آفریقا تور فیلیپین تور سریلانکا

 

 

در دوران میجی (1868-1912)، ژاپن شروع به جذب مشتاقانه تمدن غرب کرد. در محل عمارت‌های فئودال‌ها ساختمان‌ هایی از سنگ و آجر ساخته می‌شد و راه‌های اصلی را با سنگ‌های مدور سنگ فرش می‌کردند. تاریخچه توکیو به اینجا ختم نمی شود و در سال 1869 اولین خط مخابراتی ژاپن بین توکیو و یوکوهاما افتتاح شد و اولین لوکوموتیو بخار در سال 1872 از شیمباشی به یوکوهاما شروع به کار کرد. مدل موی غربی جایگزین گره سنتی مردانه شد و کلاه‌ های کاسه‌ دار، یقه‌ های بلند و دامن‌ های شلوغ اوج مد بودند. در سال 1882 اولین باغ های جانورشناسی ژاپن در اوئنو افتتاح شد. در سال 1885 سیستم کابینه دولت تصویب شد و ایتو هیروبومی اولین نخست وزیر ژاپن شد. با اعلام قانون اساسی امپراتوری ژاپن در سال 1889، ژاپن نظام سیاسی یک دولت مدرن را تأسیس کرد.

 

در دوران تایشو (1912-1926) و تاریخچه توکیو، تعداد افرادی که در شهرها کار می کردند افزایش یافت و نسبت رو به رشدی از شهروندان سبک زندگی مصرف کننده را هدایت کردند. استانداردهای آموزشی بهبود یافت و تعداد دخترانی که در مدارس عالی تحصیل کردند افزایش یافت. هنرهای نمایشی مانند تئاتر و اپرا در این برهه از تاریخچه توکیو رونق گرفت.

در سپتامبر 1923 توکیو توسط زلزله بزرگ کانتو ویران شد. آتش‌سوزی‌ های ناشی از زلزله، مرکز شهر را کاملاً سوخت. بیش از 140000 نفر کشته یا مفقود شدند و 300000 خانه ویران شدند. پس از زلزله طرح بازسازی شهر تدوین شد، اما به دلیل اینکه هزینه های پیش بینی شده بیش از بودجه ملی بود، تنها بخش کوچکی از آن محقق شد. با شروع مدت کوتاهی پس از زلزله بزرگ کانتو، دوران شووا (1926-1989) در حال و هوای تاریکی آغاز شد. با این حال، اولین خط متروی ژاپن بین آساکوسا و اوئنو در سال 1927 افتتاح شد و در سال 1928 شانزدهمین انتخابات عمومی برای مجلس نمایندگان رژیم غذایی برای اولین بار پس از تصویب حق رای عمومی مردان برگزار شد. در سال 1931 فرودگاه توکیو در هاندا تکمیل شد و در سال 1941 بندر توکیو افتتاح شد. در سال 1935، جمعیت ساکن توکیو به 6.36 میلیون نفر افزایش یافت که با جمعیت نیویورک و لندن قابل مقایسه بود.

با این حال، جنگ اقیانوس آرام که در سال 1941 آغاز شد، تأثیر زیادی بر توکیو گذاشت. سیستم اداری دوگانه توکیو فو (استان) و توکیو شی (شهر) برای کارآمدی زمان جنگ لغو شد و استان و شهر با هم ادغام شدند تا کلان شهر توکیو را در سال 1943 تشکیل دهند. بنابراین سیستم اداری کلان شهر ایجاد شد و فرماندار منصوب شد در مرحله پایانی جنگ، توکیو 102 بار بمباران شد. شدیدترین حمله هوایی در 10 مارس 1945 بود که در آن تلفات جانی و خسارات مادی زیادی به بار آمد. جنگ در 2 سپتامبر 1945 به پایان رسید، زمانی که دولت و نمایندگان نظامی ژاپن سند تسلیم را امضا کردند. بسیاری از توکیو در اثر بمباران ها ویران شده بود و تا اکتبر 1945 جمعیت به 3.49 میلیون نفر کاهش یافت که نصف سطح آن در سال 1940 بود.

در ماه مه 1947 قانون اساسی جدید ژاپن و قانون خودمختاری محلی اجرایی شد و سیچیرو یاسوئی با رای مردم به عنوان اولین فرماندار توکیو بر اساس سیستم جدید انتخاب شد. در آگوست همان سال، سیستم بخش ویژه کنونی23 در متروپلیس توکیو آغاز شد.

 

دهه 1950 زمان بهبود تدریجی ملت بود. پخش تلویزیونی در سال 1953 آغاز شد و ژاپن در سال 1956 به سازمان ملل متحد پیوست. بهبود اقتصادی به ویژه با رونق ویژه تدارکات ناشی از شروع جنگ کره در سال 1950 کمک کرد. این امر منجر به ورود ژاپن به دوره رشد اقتصادی سریع شد. دهه 1960 با توجه به نوآوری های تکنولوژیکی و ورود صنایع و فناوری های جدید، این دوره شاهد آغاز تولید انبوه الیاف مصنوعی و لوازم برقی خانگی مانند تلویزیون، یخچال و ماشین لباسشویی بود. در نتیجه، زندگی روزمره ساکنان توکیو دستخوش دگرگونی قابل توجهی شد.

با ورود به دهه 1970، فشار رشد سریع اقتصادی آشکار شد زیرا کشور درگیر مسائل زیست محیطی مانند آلودگی هوا و رودخانه ها و همچنین سطوح بالای سر و صدا بود. بحران نفت در سال 1973 باعث توقف چندین ساله رشد سریع اقتصادی شد.

 

در دهه 1980، توکیو در نتیجه فعالیت روزافزون اقتصادی جهانی و ظهور جامعه اطلاعاتی، گام های بزرگی در رشد اقتصادی برداشت. در تاریخچه توکیو به یکی از فعال ترین شهرهای بزرگ جهان تبدیل شد که دارای جاذبه هایی مانند فناوری پیشرفته، اطلاعات، فرهنگ و مد و همچنین سطح بالایی از امنیت عمومی است. از سال 1986 به بعد، قیمت زمین و سهام به سمت بالا حرکت کرد، پدیده ای که به عنوان «اقتصاد حبابی» شناخته می شود.

 
   

ژاپن تحت اقتصاد حباب دار از رشد فوق العاده ای برخوردار بود، اما با ترکیدن حباب در آغاز دهه 1990، کاهش درآمدهای مالیاتی ناشی از رکود اقتصادی طولانی مدت منجر به وضعیت بحرانی در امور مالی کلان شهرها شد. با این حال، توکیو توانست از طریق دو برنامه بازسازی مالی متوالی بر این بحران مالی غلبه کند. جمعیت نیز شروع به بازگشت به توکیو کرد و در سال 1997، برای اولین بار در 12 سال، مهاجرت های داخلی از مهاجرت به خارج فراتر رفت. در سال 2001، جمعیت توکیو به 12 میلیون نفر رسید و در سال 2010 از 13 میلیون نفر گذشت.

مطالب مرتبط : 

حمل و نقل عمومی در ژاپن
جاهای دیدنی ژاپن

نوشتن یک نظر

با ثبت نظر در این فرم شما شرایط حریم خصوصی و قوانین را خوانده و می پذیرید
افزودن نظر