×

معابد تایلند

کشور تایلند یکی از کشورهای توریستی و گردشگری جهان است که در آن جاذبه های گوناگونی وجود دارد. داشتن آب و هوای خوب، تفرجگاه های متعدد، سواحل زیبا و جذاب، جزایر عجیب و دوست داشتنی، هتل های رنگارنگ و هزاران عوامل دیگر که موجب می شود توجه توریست ها به این منطقه جلب شود. یکی دیگر از جذابیت های شگفت انگیز این کشور که موضوع مقاله حاضر بوده، معابد متعدد آن است. معابد تایلند با معماری های جالب و ویژگی های حیرت انگیز خود به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های این کشور محسوب می شوند. 
گردشگران بسیاری به جهت بازدید از این اماکن مذهبی بودایی به تایلند سفر می کنند و از دیدن آنها لذت می برند. وجود مجسمه ها و تندیس های منحصر به فرد و استفاده از رنگ های جالب در معماری های این معبدها، اکثر توریست ها را شگفت زده می کند. شما هم اگر به مکان های مذهبی بودائیان علاقمند هستید، می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. 

معابد تایلند

معرفی معابد تایلند

در ادامه با معروف ترین معابد بودایی در تایلند آشنا می شویم و درباره ویژگی های آنها صحبت می کنیم.

معبد سفید تایلند

یکی از معابد زیبا با مناظر طبیعی جذاب، معبد سفید تایلند یا معبد “Rong Khon” است. این معبد در حاشیه شهری به نام «چانگ رای» قرار دارد. رنگ سفید معبد جذابیت بنا را افزایش داده است و با هدف نشان دادن پاکی و خلوص نیت بودا این رنگ آمیزی را برای آن انتخاب کرده اند. در بین مصالح ساختمانی و گچ های به کار رفته در معبد، تکه های شیشه دیده می شود که وجود این تکه های شیشه موجب درخشندگی و جذابیت بیشتر ساختمان شده است و چشم هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند. 
 

معبد تایلند «پراتات دوی سوتپ» 

معبدی زیبا در پانزده کیلومتری شهر «چیانگ مای» تایلند به نام “Phra That Doi Suthep” واقع شده که مناره طلایی و مخروطی شکل موجب افزایش جذابیت آن شده است. ساخت این معبد مربوط به قرن چهاردهم میلادی است. تزئینات و طراحی معماری معبد دوی سوتپ چشم هر بیننده ای را خیره می کند. 

بودای خفته قدیمی ترین و بزرگترین معابد بودایی تایلند 

یکی از معابد بزرگ تایلند که در شهر بانکوک واقع شده، معبد “Wat Pho” است. در محراب اصلی معبد وات فو مجسمه بزرگ بودا به ارتفاع 15 متر و طول 46 متر به صورت خوابیده قرار گرفته است. گنبدهای بلند با رنگ های زیبا و باشکوه نیز برای معبد ساخته شده به طوری که توریست ها از تماشای آنها لذت می برند. 
شما می توانید در معبد وات فو از خدمات ماساژ تایلندی نیز استفاده کنید؛ چرا که در این بنا یک مدرسه سنتی ماساژ نیز وجود دارد. این مدرسه به سرپرستی راهبان معبد است و عموم می توانند از خدمات آن بهره مند شوند. 

«وات سوتات» معبد معروف تایلند

یکی دیگر از معابد بانکوک تایلند که قدمت بالایی دارد، معبد “Wat Suthat” است. ساخت این معبد مربوط به سال 1807 میلادی و دوره سلطنت رامای اول بوده و اتمام آن بعد از 40 سال و در دوره سلطنت رامای سوم صورت گرفته است. این معبد سلطنتی در کنار «گرند پالاس» واقع شده و در آن یک تندیس بزرگ و طلایی بودا، 156 تصویر بودا و یک آونگ قرمز رنگ نیز قرار دارد.  

معبد زیبای «وات آرون» معبدی دیگر در بانکوک

وات آرون یکی دیگر از معابد تایلند است که در کنار رودخانه چائوفرایا قرار دارد. این معبد زیبا به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های توریستی شهر بانکوک محسوب می شود و اغلب گردشگران در هنگام سفر به تایلند از این معبد شگفت انگیز دیدن می کنند. معبد “Wat Arun” پنج برج با بلندی 70 متر دارد و هر کدام از برج ها با کاشی های رنگی و تکه های سرامیک تزئین شده اند. شما می توانید در هنگام بازدید از بنای وات آرون از پله های یکی از برج ها بالا بروید و چشم انداز جالب شهر را مشاهده کنید. 

تور معابد تایلند با معبد «وات تام فا پلونگ» 

معبد “Wat Tham Pha Plong” یکی از بناهای بسیار زیبا و عجیب در شمال تایلند است. گنبد طلایی رنگ وات تام فا پلونگ در میان طبیعت جنگل سرسبز همانند یک نگین درخشان می درخشد. برای بازدید از این معبد معروف تایلند باید از 500 پله بگذرید و به تماشای چشم اندازهای اطراف وات تام فا پلونگ بپردازید. لازم به ذکر است که در این معبد کلاس مراقبه نیز برگزار می شود و عموم بازدید کنندگان می توانند از این کلاس ها استفاده کنند. 

«وات بنچامابوپیت» مرمری درخشان در بانکوک

یکی دیگر از معابد تایلند که در شهر بانکوک قرار دارد، معبد “Wat Benchamabophit” است. این معبد درجه یک تایلند از سنگ های مرمر ایتالیایی ساخته شده و معماری آن الهام گرفته از معماری اروپایی است. سقف های این بنا چند لایه با چاپ های طلایی بوده و وجود نقوش شیر روی سقف، از ویژگی های این معبد تایلند است. واژه وات بنچامابوپیت به معنای «سنگ مرمر» است.

 

معبد طلایی «پراتات دوی سوتپ» 

معبد هشت ضلعی «وات فرا سینگ» چیانگ مای

در این بخش از معرفی معابد تایلند به ویژگی های معبد “Wat Phra Singh” می پردازیم. یکی دیگر از معابد شهر چیانگ مای تایلند در سال 1345 میلادی توسط پادشاه «پا یو» ساخته شده و معماری آن به سبک کلاسیک است. در هنگام ورود به معبد با دو مجسمه شیر مواجه می شوید که همانند نگهبانی روی سکوهای جلوی درب نشسته اند. یک کتابخانه غنی با کتب مذهبی در معبد وات فراسینگ وجود دارد که به آن جلوه ای باشکوه داده است. 

«ماهاتات» معبدی قدیمی و خاص

در شهر «آیوتایا» معبدی در داخل پارک «سوکوتای» قرار دارد که به آن “Mahathat” گفته می شود. اگر از بانکوک قصد دیدن معبد ماهاتات را داشته باشید باید یک ساعت رانندگی کنید. در داخل تالار ماهاتات مانند بسیاری دیگر از معابد تایلند با تندیس بودای بزرگ مواجه می شوید. این مجسمه به حالت نشسته در کنار بودای ایستاده قرار گرفته است. چندین مجسمه کوچک نیز در این بنا وجود دارد که جذابیت آن را افزایش داده است. 
اگر جهت بازدید از ماهاتات روز یکشنبه را انتخاب کنید امکان خرید از بازار نزدیک آن نیز برای شما به وجود می آید. 
 

آشنایی با معبد زیبای «وات بوونیوت ویهارا» در بانکوک

اگر در تور معابد تایلند قصد دارید از یک معبد سلطنتی درجه یک بازدید کنید به دیدن “Wat Bowonniwet Vihara” در شهر بانکوک بروید. وات بوونیوت ویهارا در اوایل قرن 19 ساخته شده است و نهمین پادشاه تایلند برای مدتی در آن زندگی می کرد. 

«پناهگاه حقیقت» معبد چوبی تایلند

یکی دیگر از معابد تایلند که از نظر مصالح ساختمانی با معابد دیگر متفاوت بوده، معبد پناهگاه حقیقت است. این معبد چوبی در شهر پاتایا قرار دارد و ساخت آن از سال 1981 میلادی آغاز شده است. در ساخت پناهگاه حقیقت از حکاکی های ظریف و بسیار زیبایی استفاده شده است که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. لازم به تذکر است که هنوز ساخت این معبد به اتمام نرسیده و گفته می شود تا سال 2050 میلادی به پایان می رسد. 

معبد «وات فرا دات لامپانگ لوانگ» و افسانه تار موی بودا

یکی دیگر از معابد بودای تایلند با نام “Wat Phra Lampang Luang” شناخته می شود. در مورد معبد لامپانگ لوانگ آمده است که در 2500 سال پیش هنگامی که بودای بزرگ از این منطقه بازدید می کرد، تار موی خود را به اهدا می کند. به سبب نگهداری موی بودا در لامپانگ لوانگ، این معبد مقدس است و به عنوان زیارتگاه مورد احترام بودائیان قرار دارد. 

معبد قدیمی «کوه طلایی» یا «وات ساکت» یکی از معابد بانکوک تایلند

معبد “Wat Saket” یک بنای قدیمی و زیبا بوده که ساخت آن مربوط به دوران سلطنت رامای سوم است. این بنای جالب روی یک تپه 80 متری ساخته شده و می توان هنگام بازدید از وات ساکت، چشم انداز بی نظیر شهر بانکوک را نیز مشاهده کرد. جهت دسترسی به این معبد باید 300 پله را بپیمایید و به بالای تپه و زیارتگاه برسید. وات ساکت به دو رنگ طلایی و سفید است و معماری آن مورد استقبال اغلب گردشگران قرار می گیرد. 

معبد «وات فرا کائو» و بودای زمردین

یکی دیگر از معابد تایلند که به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های بانکوک به شمار می آید، زیارتگاه “Wat Phra Kaew” است. جالب است بدانید که این معبد قسمتی از «گرند پالاس» یعنی کاخ بزرگ بانکوک محسوب می شود و در آن یک تندیس زمردین بودا قرار دارد. پادشاه تایلند در سه فصل از سال به وات فرا کائو می رود و لباس بودای این معبد را تعویض می کند. 

«فا سورن کائو» معبدی روی صخره شیشه ای

اگر از دیدن بناهای مدرن لذت می برید حتما سری هم به معبد “Pha Soren Kaew” بزنید. این زیارتگاه سفید رنگ یکی از زیباترین معابد قاره آسیا بوده و روی قله ای به بلندای 830 متر ساخته شده است. ساخت این بنا مربوط به سال 2004 میلادی است و در نزدیکی شهر «خیام سان» تایلند قرار دارد. نمای بیرونی این معبد تشکیل شده از پنج تندیس بودا که به ترتیب از بالا به پایین کوچک می شوند. این بنای جذاب به جهت محل قرار گرفتن آن کمتر مورد استقبال توریست ها قرار می گیرد. 
لازم به ذکر است که واژه فا سورن کائو به زبان تایلندی به معنای معبدی روی صخره شیشه ای است. 
 

زیارتگاه «فو» بانکوک تایلند

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر بانکوک، معبد «پو» یا فو است. این زیارتگاه در زمان پادشاهی رامای دوم ساخته شده و متشکل از شش قلعه است. این بنای جذاب در گذشته محل استقرار سربازان برای اعزام به جنگ های گوناگون بوده ولی امروزه به جهت وجود مجسمه بودای بزرگ 46 متری شهرت فراوانی یافته است. 

«پراکائو» زیارتگاهی مزین شده توسط پادشاهان مختلف

یکی از معابد بودایی تایلند که به مرور زمان توسط پادشاهان مورد بازسازی و تزئین قرار گرفته، معبد پراکائو است. این زیارتگاه در سال 1783 میلادی توسط رامای اول بنا شده و میزبان مراسم سلطنتی و ایالتی بسیاری بوده است. پادشاهان تایلند باید در هر نسل یک شیء قیمتی و با ارزش را به این معبد زیبا اهدا کنند. 

«وات سامفران» معبد اژدها تایلند

یکی دیگر از معابد تایلند که بسیار عجیب و تا اندازه ای ترسناک است “Wat Samphran” نام دارد. اگر عکس معابد تایلند را دیده باشید اکثر آنها دارای معماری زیبا و دلپذیری هستند ولی معبد اژدها تایلند یا همان وات سامفران با سایر معابد متفاوت است. ساختمان این زیارتگاه یک برج 17 طبقه صورتی بوده و یک اژدهای ترسناک به دور آن پیچیده شده است. این ظاهر اغلب گردشگران را به حیرت وا می دارد. معبد اژدها فقط 40 کیلومتر با شهر بانکوک ولی در اکثر فصول سال خالی از گردشگر است و بسیاری از مسافران از وجود آن اطلاعی ندارند. 
 

بودای خفته قدیمی ترین و بزرگترین معبد تایلند 

گفته می شود که این ظاهر عجیب به ذهن یک راهب بودایی پس از تهذیب نفس آمده است. ارتفاع این برج 80 متر است که سمبل سن بودا در زمان مرگ است. در اطراف این زیارتگاه باغ های زیبا و سرسبزی وجود دارد و شما می توانید به راحتی از این مناظر بدیع لذت ببرید. به دلیل تعداد اندک گردشگران امکان دسترسی از نزدیک به جزئیات طراحی بنا برای افراد وجود دارد. 
گودال کوچکی در پایین معبد وجود دارد که بازدید کنندگان در آن پول می ریزند. این اهدای پول به امید دریافت سلامت، شادی و ثروت صورت می گیرد. 

معبد ببر تایلند یکی از قدیمی ترین معابد در تایلند

معبدی قدیمی در یک منطقه جنگلی تایلند و نزدیک مرز میانمار قرار دارد که از خصوصیات آن عبور ببرها در آنجا است. بسیاری از مسافران از این معبد به دلیل وجود ببرها بازدید می کنند. در این زیارتگاه می توانید به راحتی و از نزدیک شاهد رفت و آمد صدها ببر باشید. در سال 2015 میلادی در طی یک تفحص مشخص شد که این معبد مکانی برای تجارت غیر قانونی اعضای ببرها است. 

معبد «وات سوتات» بانکوک تایلند

معبد «چالونگ» تایلند با تزئین نقاشی های حماسی

یکی دیگر از معبدهای زیبای بودایی تایلند که در جزیره پوکت قرار دارد، “Wat Chalong” تایلند است. این زیارتگاه به دلیل یاد بود دو راهب بزرگ تایلندی یعنی «لوانگ پو چام» و «لوانگ پو چانگ» ساخته شده است. تاریخ ساخت این معبد مربوط به قرن 19 میلادی است و در زمان شورش کول بران چینی بوده است. روحانیون بودایی، معبد چالونگ را به عنوان یک منطقه امن برای در امان ماندن از شورش چینی ها می دانستند. در این زیارتگاه نقاشی های حماسی زیبا، مجسمه هایی از بودا وجود دارد که گردشگران را شگفت زده می کند. 
گنبد 60 متری روی معبد نیز موجب جذابیت بیشتر آن شده است. در زیارتگاه سه طبقه چالونگ مجسمه های طلایی و بزرگی دیده می شود که همگی جذاب و دیدنی هستند. تصاویر گوناگونی از زندگی بودای بزرگ بر در و دیوار معبد به چشم می خورد که زندگی بودا را بازگو می کنند. قسمتی از استخوان بودای بزرگ نیز در این زیارتگاه نگهداری می شود که موجب احترام بیشتر بودائیان به معبد چالونگ می شود. 
در اطراف این معبد مغازه های گوناگونی نیز جهت فروش سوغاتی های محلی وجود دارد که می توانید در هنگام بازدید از این معبد سوغاتی های اقوام و آشنایان را نیز خریداری کنید. مکان وات چالونگ در 8 کیلومتری جنوب پوکت است و همه روزه از ساعت 8 تا 17 برای بازدید کنندگان عادی باز است. 

«وات سری سوپان» یا معبد نقره ای یکی از معابد بودایی در تایلند

یکی دیگر از معابد تایلند که به معبد نقره ای مشهور است، “Wat Sri Suphan” نامیده می شود. این بنای قدیمی در سال 1502 میلادی در یک دهکده نقره کاری ساخته شده است. زیارتگاه اصلی تقریبا از بین رفته و فقط علامت های مرزی اطراف سالن تشریفات باقی مانده است. معبد امروزی بازسازی شده سری سوپان قدیمی است و در حال حاضر همه اشیا حتی مجسمه های بودا با نقره پوشانده شده اند. فضای داخلی معبد دارای تزئیناتی با آینه و عناصر مختلف بودایی، ذن تراوادا و همینطور تائوئیستی است. 
جالب است بدانید که فقط مردان می توانند وارد معبد سری سوپان شوند. شما می توانید از غرفه های نقره فروشی اطراف این زیارتگاه اشیای نقره ای بخرید یا سفارش دهید. 

«وات پاماها چدی کائو» معبدی با یک میلیون بطری 

ایده ساخت زیارتگاهی با هدف دفع زباله ها و زندگی سبز توسط راهبان بودایی در سال 1984 میلادی صورت گرفت. به موجب این ایده تا سال 2009 میلادی 20 ساختمان از بطری های خالی ساخته شد. از درب بطری ها نیز برای موزائیک ساختمان ها استفاده شد. برای ساخت “Wat Pamaha Chedi Kaew” نیز در حدود یک و نیم میلیون بطری استفاده شده است. استفاده از این بطری های خالی انتشار کربن را کاهش می دهد و زباله کمتری تولید می شود. 

«وات پالاد» یکی از معابد در تایلند 

یکی دیگر از معبدهایی که در سفر به تایلند ارزش دیدن دارد، “Wat Palad” است. این معبد در میان یک جنگل زیبا و بسیار خوش آب و هوا ساخته شده است. ورودی پالاد دو اژدها قرار دارد و باید برای رسیدن به معبد از پله های میان این دو اژدها عبور کرد. معماری زیبا و خارق العاده وات پالاد نیز موجب شگفتی هر بیننده ای می شود. 

«وات اومانگ» با 700 سال قدمت

معبدی با قدمت 700 سال در تایلند وجود دارد که “Wat Umong” نامیده می شود. این زیارتگاه با غارها و تونل های تو در توی خود به معبد تونل ها نیز مشهور شده است. در انتهای هر راهرو یک مجسمه بودا دیده می شود و این امر بر جاذبه های وات اومانگ می افزاید. تصاویر جالب و زیبایی نیز روی دیوارهای معبد به چشم می خورد که دیدگان مسافران روی آنها ثابت می ماند. 

«وات چدی لیام» محل پادشاهی «لانا»

در شهر چیانگ مای تایلند معبدی زیبا با قدمتی بالا دیده می شود که به “Wat Chedi Liam” معروف است. گفته می شود که آخرین بازمانده سلطنتی کشور برمه برای مدتی در این مکان پادشاهی کرده است. 

معبد رویایی «رونگ خون» و جذابیت رنگ و معماری آن

رزرو تور معابد تایلند

آژانس های مسافرتی تورهای مختلفی به کشور تایلند دارند. یکی از آنها تورهای معابد تایلند است. علاقمندان به بازدید از معبدهای بودایی در تایلند می توانند به سایت آژانس هاس مسافرتی مراجعه کرده و تور مورد نظر خود را رزرو کنند. 

قیمت تور معابد تایلند 

تورهای مختلفی برای کشور تایلند در نظر گرفته می شود که یکی از آنها تور معابد تایلند است. قیمت این تور با توجه به زمان سفر، تعداد گشت ها، مزایای سفر و خصوصیات دیگر تور متغیر است. 

عکس معابد تایلند

بسیاری از گردشگران در هنگام بازدید از معابد تایلند عکس های زیبا و جذابی تهیه می کنند. این عکس ها را می توانید به عنوان یادگاری برای خود نگهداری کنید. کشور تایلند دارای جاذبه های گردشگری و توریستی بسیاری است. یکی از این جاذبه های مهم این کشور معبدهای زیبا و خیال انگیز آن است که به برخی از مهمترین آنها در این مقاله پرداختیم. 

تور های پیشنهادی نوید گشت : تور اروپا

تور نوروز 1402 تور ژاپن تور توکیو
تور تایلند تور بالی تور پوکت
تور آفریقای جنوبی تور سامویی تور بارسلون
خدمات ویزا تور مالاگا تور اسپانیا
تور فرانسه تور پاتایا تور بانکوک
تور مالدیو تور ایتالیا تور پاریس
تور آفریقا تور فیلیپین تور سریلانکا

 

نوشتن یک نظر

با ثبت نظر در این فرم شما شرایط حریم خصوصی و قوانین را خوانده و می پذیرید
افزودن نظر