×

ویزا

اشخاصی که به سفرهای خارجی می روند با واژه ویزا یا روادید به طور کامل آشنایی دارند ولی کسانی که اهل  سفرهای بین المللی نیستند نیز اغلب این واژه را شنیده اند ولی شاید به درستی معنای آن را نمی دانند. به همین جهت قصد داریم در مقاله حاضر درباره روادید و موضوعات پیرامون آن به طور مفصل صحبت کنیم.

ویزا چیست؟

هنگامی که فردی قصد وارد شدن به کشور دیگر یا اقامت در آن را دارد باید توسط اداره مهاجرت کشور مقصد مجوزی را دریافت کند که به آن ویزا گفته می شود. در این مجوز اطلاعات گوناگونی از قبیل: زمان ورود و خروج و همچنین مدت زمان اقامت ذکر می شود. ویزا به طرق متفاوت مثل الصاق برچسب یا زدن مهر روی پاسپورت یا مدارک دیگر به متقاضی داده می شود. لازم به ذکر است که ویزا باید همراه امضای مسئول اداره مهاجرت باشد.

Image

اخذ ویزا

در قانون اغلب کشورها آمده است که اتباع خارجی جهت ورود به آن کشور نیاز به ویزا دارند به همین جهت کسانی که قصد ورود یا اقامت به کشورهای مذکور را دارند باید حتما ویزای خود را از اداره مهاجرت دریافت کرده باشند. البته برخی از کشورها (مانند دولت های ایران و ترکیه) به دلایل مختلف سیاسی و تجاری، توافقنامه لغو ویزا را امضا کرده اند و با این توافقنامه شهروندان دو کشور بدون نیاز به روادید به کشورهای یکدیگر سفر می کنند. 

انواع ویزا

روادید انواع مختلفی دارد که با توجه به هدف متقاضی به چهار دسته کلی تقسیم می شود. ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای تحصیلی و ویزای کار. هر کدام از این ویزاها دارای مقررات و قانون های خاصی هستند که در ادامه به آنها می پردازیم.

ویزای تحصیلی

بسیاری از جوانان جهت ادامه تحصیل خود تمایل دارند که به کشورهای دیگر سفر کنند. متقاضیان تحصیل در خارج کشور باید درخواست ویزای تحصیلی دهند. با این روادید در واقع مجوز اقامت موقت در کشور مورد نظر جهت تحصیل داده می شود. برای اخذ روادید تحصیلی نیاز به مدارک گوناگونی از قبیل: مجوز تحصیل در دانشگاه مقصد و ارائه مدرک زبان است. ویزای تحصیلی به افرادی با شرایط خاص داده می شود که این شرایط عبارتند از:

 • متقاضی باید مدرک زبان کشور مقصد را دارا بوده و دوره های مربوط به آن را گذرانده باشد.
 • پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه های کشور مقصد را داشته باشد.
 • متقاضی نباید گپ تحصیلی داشته باشد. (یعنی نباید فاصله بین فارغ التحصیلی و پذیرش از دانشگاه مقصد زیاد باشد.)
 • داشتن امتیازهای ویژه مانند سابقه کاری در زمینه رشته مورد نظر جهت ادامه تحصیل برای سهولت در امر اخذ ویزای تحصیلی مهم است.
 • فرد متقاضی باید توانایی پرداخت هزینه های خود را در تحصیل و زندگی خارج از کشور را داشته باشد.

ویزای توریستی

نوع دیگری از ویزاها، ویزای توریستی یا گردشگری است. فرد متقاضی با داشتن این نوع روادید، اجازه اقامت به طور موقت و محدود در کشور مورد نظر را دارد. مدت زمان اقامت در هر کشور متفاوت است و آن بستگی به شرایط کشور و فرد متقاضی دارد. روادید گردشگری با توجه به هدف متقاضی به انواع گوناگونی مثل: روادید درمان، روادید تجارت و ویزای دیدار آشنایان و اقوام تقسیم می شود.

جهت روادید گردشگری باید مدارک متعددی ارائه داد مانند: اصل و کپی شناسنامه متقاضی، دو عدد عکس، سند ملکی، گواهی تمکن مالی، مدرکی مبنی بر رزرو هتل و رزرو بلیط رفت و برگشت و گواهی تمکن مالی. با استفاده از ویزای توریستی می توان در مدت زمان تعیین شده، از مکان ها و جاذبه های دیدنی کشور مورد نظر بازدید کنید.  

ویزای تجاری

روادیدهای تجاری برای اهداف کسب و کار و تجارت صادر می شود. علاوه بر اهداف تجاری، هدف هایی مانند: شرکت در کنفرانس ها، جلسات و همایش ها نیز نیاز به ویزای تجاری دارند. ویزا تجاری محدودیت هایی برای صاحبان آن به وجود می آورد ولی این اشخاص می توانند به راحتی مراحل امور تجاری خود را انجام دهند. جهت اخذ ویزاهای تجاری نیاز به مدارک مختلفی است که پس از ارائه آنها می توان این روادید را دریافت کرد. برخی از این مدارک عبارتند از:

 • فرم درخواست روادید تجاری که توسط فرد متقاضی تکمیل شده باشد.
 • گذرنامه ای که اعتبار آن تا پایان سفر ادامه داشته باشد.
 • مدرکی مبنی بر اینکه بلیط رفت و برگشت هواپیما توسط متقاضی رزرو شده است.
 • دو قطعه عکس متقاضی
 • ارائه مدارک تمکن مالی مبنی بر اینکه متقاضی توانایی هزینه های اقامت را دارد.
 • ارائه رسید پرداخت هزینه های روادید تجاری به مسئول اداره مهاجرت توسط متقاضی

متقاضی باید دعوتنامه ای را که شرکت، سازمان یا موسسه برای حضور در جلسات یا کنفرانس ها برای او فرستاده است را به مسئول اداره مهاجرت ارائه دهد.

جهت اخذ روادید تجاری باید گواهی اشتغال به کار متقاضی که توسط کارفرمای او صادر شده است را به اداره مهاجرت ارائه دهد. در این گواهی باید عدم مخالفت کارفرما از سفر تجاری متقاضی، میزان حقوق دریافتی او در سال و همینطور سمت وی را ذکر کنند.

برنامه سفر فرد (از قبیل: مکان هایی که قصد اقامت دارد و همینطور مکان هایی که ملاقات های کاری و تجاری در آنجا صورت می گیرد.) باید جهت اخذ ویزا تجاری به مقامات مسئول ارائه شود.  

ویزای کاری

ویزا کاری برای متقاضیانی صادر می شود که قصد اقامت در یک کشور خارجی دارند و می خواهند برای شرکت یا موسسه ای مشخص کار کنند. مدت زمان این نوع از روادید از روادید مهاجرت کوتاه تر است. دارندگان ویزای کاری باید قبل از انقضای روادید و مدارک خود، آنها را تمدید کنند. کشورهایی نظیر: کانادا، آلمان و استرالیا اولین گزینه های افراد جهت مهاجرت برای شغل است. افرادی که قصد یافتن شغل در کشورهای دیگر را دارند باید به دنبال موسسه یا شرکتی متناسب با مهارت های خود بیابند.

اگر موسسه یا شرکت مورد نظر را پیدا کردید، نوبت به ارسال دعوتنامه کاری از طرف آن مرکز است. چنانچه آن مرکز نیروی داخلی مناسب را برای شغل مورد نظر نیابد تقاضای کاری شما مورد توجه قرار می گیرد. شرایط مختلفی مانند: سلامت جسمی و روحی کامل متقاضی برای اخذ روادید کاری وجود دارد. البته لازم است بدانید که جهت اخذ ویزای کاری هر کشور، شرایط خاصی وجود دارد. بنابراین افراد باید قبل از تهیه مدارک روادید کاری به شرایط کشور مورد نظر به طور جداگانه توجه کنند.

به عنوان مثال جهت روادید کار در آلمان در حدود 6 ماه فرصت دارید که شغل خود را بیابید. در صورتی که شغل مناسبی به شما پیشنهاد شود، به مدت 6 ماه دیگر ویزای شما تمدید می شود. معمولا محدوده سن جهت کار در کشورهای خارجی، بین 20 تا 40 سال است و افراد بالای 40 سال نمی توانند ویزای کاری دریافت کنند.

قیمت ویزا

قیمت ویزا با توجه به شرایط هر کشور و متقاضیان متفاوت است. به عنوان نمونه شما می توانید با 100 دلار کانادا هزینه ویزای گردشگری به کشور کانادا را بپردازید و البته باید بابت انگشت نگاری نیز معادل 85 دلار کانادایی نیز پرداخت کنید ولی جهت اخذ روادید کشور استرالیا باید بین 135 دلار تا 1500 دلار بپردازید. که میزان این قیمت ها به مدت زمان اقامت فرد در کشور بستگی دارد.

تمدید ویزا

چنانچه در مورد روادیدها ذکر کردیم هر ویزا دارای مدت زمان محدودی است که در روی آن درج می شود و دارندگان این روادیدها باید قبل از انقضای مدت اعتبار، نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنند. هر کدام از انواع ویزا و کشورها شرایط خاص خود را دارند. به عنوان نمونه جهت تمدید ویزای گردشگری کشور کانادا باید حداقل 30 روز یا یک ماه قبل از پایان مدت اعتبار روادید، نسبت به تمدید آن اقدام کرد.

ویزای کوتاه مدت

روادید کوتاه مدت به ویزایی گفته می شود که به طور محدود و برای اهداف گوناگونی مثل: تجاری، توریستی، ملاقات دوستان و آشنایان، پزشکی، تبادل فرهنگی و زیارتی صادر می شود. دارندگان این نوع روادید باید قبل از انقضای اعتبار این ویزاها باید نسبت به تمدید آنها اقدام کنند. برای نمونه افرادی که قصد سفر به کشورهای زیارتی دارند یا جهت درمان، دیدار دوستان و اقوام به کشورهای دیگر مسافرت می کنند باید نسبت به اخذ روادید کوتاه مدت اقدام کنند. 

ویزای بلند مدت

ویزاهای بلند مدت نسبت به ویزاهای کوتاه مدت اعتبار بیشتری دارند ولی جهت اقامت دائم در کشورهای خارجی نمی توانید از این نوع روادید استفاده کنید. اشخاصی که قصد سفر به کشورهای خارجی جهت ادامه تحصیل، کار موقت یا اقامتی نسبتا طولانی دارند باید درخواست این نوع روادید را بدهند.

ویزای ترانزیت

یکی از روادیدهای کوتاه مدت که برای افراد صادر می شود، ویزای ترانزیت یا ویزای صفر بار ورود است. دارنده این روادید می تواند فقط جهت استفاده از ترانزیت فرودگاهی یا دریایی یک کشور به آن کشور سفر کند و حتی حق خروج از منطقه ترانزیت آن کشور را نیز ندارد. دارندگان ویزای ترانزیت صرفا می توانند به سمت سالن ترانزیت بروند و وسیله نقلیه خود اعم از کشتی یا هواپیما را تعویض کنند.

ویزامتریک

ویزامتریک شرکتی است که انجام امور دیپلماتیک آلمان و همچنین ارائه برخی از خدمات مربوط به درخواست روادید و خدمات کنسولی کشور آلمان در کشورهای دیگر را بر عهده دارد. بنابراین ایرانیانی که قصد سفر یا مهاجرت به کشور آلمان را دارند باید به نمایندگی های ویزامتریک مراجعه کنند. برخی از شرکت ها در ایران به عنوان نماینده و واسطه ویزامتریک هستند و امور خدماتی و اجرایی روادید آلمان را انجام می دهد. البته لازم است بدانید که شرکت های واسطه و نماینده نقشی در تصمیم گیری سفارت در فرایند صدور ویزا ندارد.

شما می توانید جهت اخذ ویزای شینگن آلمان برای تحصیل، کار یا ملاقات خویشان و آشنایان که کمتر از 90 روز است به نمایندگی های ویزامتریک مراجعه کنید. قیمت ویزامتریک با توجه به سن افراد متغیر است و اطلاعات بیومتریک متقاضی پس از پرداخت هزینه ها و همینطور تحویل مدارک، انگشت نگاری و گرفتن عکس از وی ثبت می شود.    

ویزا اروپا

ویزای اروپا یا ویزای شینگن یکی از انواع روادیدهایی است که به تعداد زیادی صادر می شود و به دارنده آن اجازه ورود و اقامت به مدت مشخص به کشورهای اتحادیه اروپا را می دهد. صدور ویزای شینگن دارای شرایط و قوانین خاصی است که برخی از متقاضیان پس از گذراندن مراحل پیچیده ای موفق به اخذ آن می شوند. افرادی که قصد سفر به کشورهای عضو اتحادیه شینگن یا اروپا را دارند باید با استفاده از روادید شینگن به این کشورها سفر کنند.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا عبارتند از: مجارستان، اتریش، ایتالیا، آلمان، فرانسه، هلند و بریتانیا. مدت اقامت افراد در کشورهای اروپایی بستگی به نوع روادید دارد ولی معمولا تا سه ماه یا 90 روز است. البته جهت اخذ و دریافت روادید شینگن باید تمکن مالی خود را برای مسئول اداره مهاجرت ثابت کنید. به عبارت دیگر باید برای مقام مسئول احراز شود که متقاضی در مدت اقامت در کشور مقصد، توانایی تأمین هزینه های خود را دارد. دارندگان ویزا شینگن یا اروپا علاوه بر کشور مورد نظر، به کشورهای هم پیمان اتحادیه اروپا اجازه مسافرت دارد.

مدارک ویزای اروپا

برای اخذ انواع روادید نیاز به مدارک گوناگونی است و برای ویزای اروپا نیز باید مدارک متعددی را آماده کنید. برخی از این مدارک عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا اروپا توسط فرد متقاضی
 • اصل شناسنامه و دو عدد عکس رنگی
 • پاسپورت با اعتبار لازم
 • بلیط رفت و برگشت باید توسط فرد متقاضی رزرو شده باشد.
 • جهت احراز تمکن مالی باید فرد متقاضی پرینت سه گردش حساب مالی اخیر خود را ارائه دهد.
 • هتل مورد نظر باید توسط متقاضی رزرو شده باشد یا در صورت دعوت دوستان و آشنایان، دعوتنامه به صورت کتبی آنها ارائه شود.
 • مدارک لازم جهت هدف از سفر و همچنین برنامه سفر نیز باید به مسئول ویزا ارائه شود. 

شرایط اخذ ویزای اروپا

افرادی که متقاضی ویزا اروپا هستند باید شرایط لازم برای دریافت آن را داشته باشند. شرایط و معیارهای لازم برای اخذ این نوع از روادید کمی پیچیدگی و مشکلات دارد و به همین جهت برای همه متقاضیان روادید اروپا صادر نمی شود. به عنوان مثال افرادی که سن آنها زیر سی سال است و مجرد هستند، شانس اندکی برای روادید کشورهای اروپایی دارند.

افرادی که بالای سی سال سن دارند؛ متأهل هستند؛ سابقه مسافرت به کشورهای اروپایی را دارند و همچنین مدارک مالی مناسبی را به مقامات مسئول صدور روادید ارائه داده اند اغلب در اخذ ویزای اروپا دچار مشکل نمی شوند.

ویزا توریستی اروپا

همانطور که در ابتدای مطلب حاضر گفتیم، اشخاص با توجه به هدف مسافرت خود باید در جهت اخذ روادید اقدام کنند. یکی از این روادیدهایی که در سال برای افراد فراوانی صدر می شود، روادید توریستی است. ویزا توریستی اروپا برای کسانی که با هدف گردش قصد سفر به کشورهای اروپایی دارند، صادر می شود. این نوع روادید نیز دارای شرایط متعددی است و برای همه متقاضیان صادر نمی شود. متقاضیان ویزای مذکور باید مدارک لازم را به مراجع ذی ربط ارائه دهند.    

Image

ویزا شینگن

برخی از کشورهای اروپایی با به عضویت درآمدن در پیمان «ماستریخت» به کشورهای بدون مرز تبدیل شدند. هدف این کشورها از این قرارداد، ایجاد همبستگی اقتصادی و سیاسی است. این توافقنامه با نام شینگن معروف است و به همین جهت به این کشورها نیز عضو اتحادیه شینگن گفته می شود. افرادی که قصد سفر به ناحیه شینگن دارند با اخذ ویزا شینگن می توانند به این کشورها سفر کنند. بر اساس پیمان ماستریخت مرز مشترک بین این کشورها رسما لغو شده و دارندگان روادید شینگن مجوز ورود به کلیه کشورهای ناحیه مذکور را دارند.

دارندگان ویزا شینگن در طول مدت 6 ماه می توانند علاوه بر کشور صادر کننده روادید، از سایر کشورها نیز بازدید کنند. روادیدهای اتحادیه اروپا نیز مانند سایر ویزاها به چند صورت صادر می شود که بر اساس اهداف متقاضی صادر می شود که برخی از آنها عبارتند از: تجارت، دیدار دوستان و اقوام، ترانزیت فرودگاهی و دریایی، گردشگری یا توریستی، درمان، دیدارهای رسمی، مطالعه و تحقیق.

از نظر مدت اقامت نیز روادیدها به چند دسته تقسیم می شوند که در بخش بعدی به آنها می پردازیم.

دسته بندی های ویزای شینگن بر اساس مدت اقامت

روادیدها را می توان از نظر مدت اقامت یا تعداد ورود به کشور مقصد به چهار دسته طبقه بندی کرد.

 • دارندگان روادید ترانزیت فرودگاهی یا دریایی (دسته A) صرفا می توانند یک شب در ترانزیت اقامت کنند و به این ترتیب نقل و انتقال سفرهای بین المللی خود را در ناحیه شینگن انجام دهند.
 • (دسته B) روادید ترانزیت شینگن می تواند به مدت 5 روز درخواست شود. به این ترتیب می توانید با ویزای غیر شینگن در ناحیه شینگن سفر کنید ولی اجازه اقامت ندارید.
 • توسط روادید شنگن دسته C می توانید پس از 6 ماه از اولین ورود به کشور مقصد می توانید به مدت 3 ماه یا 90 روز در ناحیه شنگن اقامت کنید. با این ویزا اجازه مهاجرت ندارید ولی مجوز سفرهای مختلف یا تکرار یک سفر را دارید.
 • روادید دسته D شنگن را می توان با دسته های دیگر ترکیب کرد؛ چرا که با روادید ملی می توانید توسط روادید غیرشنگن به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید و تا 5 روز فرصت دارید که مجوز اقامت خود را اخذ کنید. 

ویزا توریستی شینگن

چنانچه گفتیم تعدادی از کشورهای اروپایی بر اساس توافقنامه ای مرزهای مشترک بین خود را رسما لغو کردند و دارندگان روادید شنگن اجازه مسافرت به همه کشورهای شنگن را دارند. تا به حال در حدود 26 کشور به عضویت این پیمان در آمده اند و به کشورهای ناحیه شینگن معروف شده اند. ویزا توریستی شینگن یکی از انواع روادیدهایی است که همه ساله به تعداد بسیاری صادر می شود؛ چرا که متقاضیان سفر به این ناحیه فراوان هستند.

ویزا مسافرتی شینگن

روادید مسافرتی یا گردشگری شنگن جهت افرادی صادر می شود که با هدف گردشگری قصد سفر به ناحیه مذکور را دارند. این نوع روادید یکی از انواع ویزاهایی است که برای منطقه شنگن صادر می شود. 

مدارک ویزای شینگن

جهت اخذ روادید شنگن نیز مانند سایر ویزاها باید مدارک مختلفی توسط متقاضی به مراجع ذی ربط ارائه شود که برخی از این مدارک عبارتند از:

 • پاسپورت متقاضی که دارای اعتبار لازم باشد. (اعتبار لازم برای این نوع ویزا حداقل 6 ماه است) باید دو برگه از گذرنامه نیز در هنگام درخواست روادید خالی مانده باشد.
 • دو قطعه عکس جدید که بیشتر از 6 ماه از آن نگذشته باشد. دو مورد را در مورد عکس ویزای شینگن لازم است بدانید که: الف- عکس روادید با پاسپورت باید متفاوت باشد. ب- حجاب یا عدم حجاب در عکس روادید شنگن اهمیتی ندارد.  
 • فرم درخواست ویزای اروپا باید توسط متقاضی تکمیل و ارائه شود. (نوزادان و کودکان نیز هر کدام به طور جداگانه دارای فرم درخواست روادید هستند که باید توسط ولی آنها تکمیل شود.)
 • متقاضی باید در تمام مدت اقامت در منطقه شینگن، تحت پوشش بیمه مسافرتی باشد.
 • اصل و ترجمه شناسنامه
 • مدارک شغلی متقاضی که با توجه به شغل متقاضی ممکن است متفاوت باشد.
 • واچر هتل یا اجاره نامه منزلی در کشور مقصد باید توسط متقاضی ارائه شود.
 • مدارکی مبنی بر اینکه فرد متقاضی تمکن مالی لازم را دارد باید به مقامات مسئول صدور ویزا ارائه شود.

شرایط اخذ ویزای شینگن

شرایط اخذ ویزای شینگن ممکن است برای متقاضین مختلف، متفاوت باشد. معیارهای لازم توسط سفارتخانه هر کشور عضو اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار می گیرد و با توجه به قبول یا مردود بودن این شرایط، صدور ویزا برای فرد بررسی می شود. شرایط اخذ روادید در اغلب کشورهای منطقه شینگن مشابه یکدیگر است و تفاوت چندانی نمی کند. شرایط فرد با بررسی مدارک فرد متقاضی، شرایط سنی و سابقه سفر وی مورد بررسی قرار می گیرد.

متقاضین باید در صدد افزایش درصد موفقیت پرونده تقاضانامه خود باشند؛ زیرا در اغلب مواقع مشکلی برای صدور روادید وجود ندارد ولی مراجع ذی ربط اداره مهاجرت برای صدور آن دلیل قانع کننده ای ارائه نداده اند.

چه زمانی برای درخواست روادید شینگن مناسب است؟

درخواست ویزای شنگن مطابق با اطلاعات کمیسیون اروپایی باید حداقل پانزده روز قبل از تاریخ شروع سفر باشد. اما لازم است بدانید به جهت اطمینان بیشتر پیشنهاد می شود حداقل یک ماه قبل از تاریخ شروع مسافرت خود برای روادید اقدام کنید؛ چرا که در بسیاری از مواقع مدارک یا زمان بیشتری جهت صدور ویزای شما لازم است.

قیمت ویزای شینگن

برای اخذ روادید شنگن باید هزینه های لازم جهت انواع روادید اعم از ویزای کوتاه مدت و ترانزیت توسط متقاضی پرداخت شود. قیمت ویزای شینگن بستگی به سن فرد متقاضی و تابعیت او دارد. به عنوان مثال برای کودکان زیر 5 سال و نوزادان، رایگان و بدون هزینه روادید صادر می شود ولی افراد بالاتر از 13 سال باید در حدود 90 دلار آمریکا یا 80 یورو بپردازند. جهت اخذ روادید کودکان بین 6 تا 12 ساله هم باید در حدود 45 دلار امریکا یا 40 یورو پرداخت شود.

شهروندان کشوهایی مانند: ارمنستان، آلبانی، صربستان، مونته نگرو، اوکراین، گرجستان و ارمنستان به دلیل اینکه مشمول موافقت نامه تسهیل ویزا هستند باید در حدود 35 یورو جهت اخذ روادید شینگن پرداخت کنند. هزینه ویزای شینگن برای مدت زمان طولانی متفاوت است. شما باید جهت اطلاع از قیمت درخواست روادید طولانی مدت شنگن به کنسولگری سفارت شینگن مراجعه کنید. 

ویزای فرانسه

یکی از روادیدهایی که برای ایرانیان صادر می شود، ویزای فرانسه است. این روادید در صورتی برای متقاضیان ایرانی صادر می شود که شخص متقاضی، دارنده روادید شینگن باشد. روادیدهای فرانسه در چهار نوع کاری، تحصیلی، گردشگری و ترانزیت برای متقاضیان صادر می شود. (البته اهداف دیگری از قبیل: پناهندگی، نقل و انتقالات درون شرکتی و الحاق خانواده برای سفر به فرانسه نیز وجود دارد ولی در این مطلب بیشتر درباره اهداف رایج صحبت می کنیم.) جهت درخواست انواع روادیدهای کشور فرانسه باید وقت سفارت را رزرو کنید.

لازم است بدانید که برای تقاضای ویزای فرانسه، افسران کشور مذکور با شما هیچگونه مصاحبه ای نمی کنند و صرفا باید جهت ارائه مدارک و فرایند انگشت نگاری به سفارت این کشور مراجعه کنید.

Image

انواع ویزای فرانسه

متقاضیان ویزا جهت سفر به کشور فرانسه نیز اهداف گوناگونی دارند که با توجه به این اهداف، روادیدهایی با شرایط متفاوت ارائه می شود. ویزاهای کاری، تحصیلی، گردشگری و ترانزیت چهار نوع روادیدهای کشور مذکور به شمار می روند.

روادید ترانزیت فرانه نیز برای متقضایانی صادر می شود که قصد دارند در ناحیه ترانزیت فرودگاهی کشور فرانسه به طور موقت اقامت داشته باشند و جهت رسیدن به کشور مقصد، هواپیمای خود را تعویض کنند.

ویزای تحصیلی نیز یکی از انواع ویزاهای موقت است که برای ادامه تحصیل در موسسات آموزشی فرانسه به متقاضیان بالای 18 سال اعطا می شود. برای اخذ این روادید باید نامه پذیرش از یک موسسه آموزش عالی کشور فرانسه داشته باشید.

یکی دیگر از انواع روادیدهای کشور فرانسه، ویزای گردشگری است که در بخش بعدی به آن می پردازیم.  

ویزای توریستی فرانسه

جهت اخذ روادید توریستی کشور فرانسه باید یک تا سه ماه کاری قبل از تاریخ شروع سفر خود اقدام کنید. برای درخواست ویزای توریستی باید به سفارت فرانسه مراجعه کنید. جهت مراجعه کردن به سفارت باید از قبل وقت خود را رزرو کنید. برای دریافت این نوع روادید فرانسه مصاحبه ای با متقاضیان صورت نمی گیرد و فقط برای تحویل و ارائه مدارک و همچنین مراحل انگشت نگاری باید به سفارت مراجعه کنید. 

ویزای شینگن فرانسه

ویزای شنگن فرانسه یکی از ویزاهایی است که هر سال برای تعداد بسیاری از افراد که قصد سفر به ناحیه شنگن و فرانسه را دارند صادر می شود. این روادید برای اهدافی از قبیل: گردشگری، دیدار اقوام و دوستان، کار، تحصیل، درمان و امور پزشکی و ازدواج اعطا می شود. جهت درخواست روادید شینگن فرانسه باید مدارکی مانند: گذرنامه معتبر، دو قطعه عکس، مدارک مبنی بر تمکن مالی، اصل شناسنامه و ترجمه آن، واچر هتل و رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما را به مقامات مسئول ارائه دهید.

شرایط اخذ ویزای فرانسه

شرایطی که کشور فرانسه برای صدور روادید به ایرانیان قرار داده است اندکی سخت تر از شرایط ویزای کشورهای دیگر است. یکی از شرایط متقاضیان روادید، دارا بودن ویزای شینگن است. بنابراین اگر نسبت به روادید شنگن اقدام نکرده باشید باید از ویزای فرانسه منصرف شوید. یکی دیگر از شرایط سخت این کشور جهت صدور روادید این است که همه اعضای خانواده باید ویزای شینگن داشته باشند و روادید شنگن سرپرست خانواده برای همه اعضا کفایت نمی کند. 

جهت اخذ ویزای مولتی فرانسه باید حداکثر یک سال از تاریخ اخذ آخرین روادید شنگن متقاضی گذشته باشد و جهت دارندگان روادید شینگن بیشتر از یک سال، ویزای مولتی فرانسه صادر نمی شود. حداقل تمکن مالی جهت اخذ روادید فرانسه برای هر نفر، معادل بیش از 200 میلیون تومان است. متقاضیان باید در هنگام درخواست روادید فرانسه نسبت به تراکنش های مالی خود دقت داشته باشند؛ چرا که در فرایند درخواست ویزای فرانسه، تراکنش های مالی آنها مد نظر قرار می گیرد نه تمکن مالی.  

ویزای کاری فرانسه

یکی دیگر از انواع روادیدهایی که برای سفر به فرانسه درخواست می شود، ویزای کاری فرانسه است. جهت روادید کاری فرانسه باید مدت زمان سفر را مشخص کنید. جهت سفر بیشتر از 90 روز باید ویزای بلند مدت و کمتر از آن روادید کوتاه مدت درخواست دهید. مهمترین مدرک برای این نوع روادید دعوتنامه کارفرما، موسسه یا شرکتی در فرانسه برای متقاضی است.

مدارک مختلفی برای روادید شغلی نیز لازم است که برخی از آنها عبارتند از: اصل شناسنامه و ترجمه آن، گواهی تمکن مالی، گذرنامه معتبر، فرم تکمیل شده درخواست روادید کاری فرانسه.

هزینه ویزای فرانسه

قیمت ویزای فرانسه بستگی به نوع درخواست، مدت اقامت، سن متقاضی و غیره دارد. شما جهت اطلاع از کلیه هزینه های می توانید به اداره مهاجرت و سفارت فرانسه مراجعه کنید. در این مراکز شما با مراحل اخذ ویزا فرانسه به طور کلی آشنا می شوید. البته باید توجه داشته باشید که جهت تقاضای انواع ویزا از چند ماه قبل از تاریخ شروع سفر اقدام کنید تا به مشکلاتی مانند: نقص مدارک یا درخواست مدت زمان بیشتر توسط سفارت جهت بررسی مدارک دچار نشوید.

مدارک ویزای فرانسه

جهت اخذ روادید برای سفر به فرانسه هم مانند اخذ ویزای کشورهای دیگر نیاز به مدارک گوناگونی است و متقاضین باید جهت تحویل و ارائه مدارک لازم و همینطور انگشت نگاری به سفارت کشور مذکور مراجعه کنند. اگر مدارک متقاضی از نظر مراجع ذی ربط کامل باشد و مدارک موجود مقامات مسئول را قانع کند، ویزا فرانسه صادر می شود. برخی از این مدارک عبارتند از:

 • اصل و ترجمه شناسنامه و همینطور کارت ملی
 • فرم تکمیل شده درخواست روادید فرانسه
 • ارائه مدرکی مبنی بر رزرو بلیط رفت و برگشت توسط متقاضی
 • ارائه مدرکی مبنی بر اینکه فرد متقاضی تمکن مالی لازم را دارا است.
 • اصل و کپی دعوتنامه برای شخص متقاضی جهت سکونت در فرانسه
 • رسید پرداخت هزینه های ویزای فرانسه باید به مقامات سفارت فرانسه ارائه شود.

ویزای اسپانیا

برای سفر به کشور اسپانیا و اقامت در آن باید جهت اخذ ویزای اسپانیا اقدام کرد. اسپانیا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و ناحیه شینگن است و اشخاصی که تمایل به اقامت در این کشور را دارند باید یکی از انواع روادیدهای شنگن اسپانیا را دریافت کنند. متقاضیان پس از ارائه مدارک لازم و انگشت نگاری در سفارت کشور مذکور و تأیید مقامات مسئول اداره مهاجرت، دارنده ویزای اسپانیا می شوند. 

انواع ویزای اسپانیا

اهداف گوناگونی جهت اخذ ویزا اسپانیا وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: شغلی، گردشگری، غیر سود آور یا ویزای بازنشستگی، سرمایه گذاری (ویزای طلایی)، کارآفرینی و تحصیلی. بر اساس هدف مورد نظر متقاضی روادیدها نیز صادر می شوند. جهت مهاجرت آسان و بدون دردسر باید با روش درست و مناسب روادید آن را اخذ کنید. روادیدهای کوتاه مدت را برای اقامت کمتر از 90 روز و ویزاهای بلند مدت را برای اقامت های بیشتر از 90 روز صادر می کنند.

ویزای توریستی را جهت گردش، تفریح و بازدید از مناطق گردشگری و روادید تحصیلی را برای ادامه تحصیل افراد در موسسات آموزشی اسپانیا صادر می کنند. افرادی که جهت کار در موسسات و شرکت ها قصد سفر به اسپانیا دارند باید جهت اخذ ویزای کار اقدام کنند. یکی دیگر از انواع روادیدها نیز جهت ترانزیت های فرودگاهی و دریایی بوده و صرفا برای تعویض پرواز و کشتی و اقامت کوتاه مدت در منطقه ترانزیت است. 

ویزای توریستی اسپانیا

یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین ویزاهایی که جهت مسافران به اسپانیا صادر می شود، روادید توریستی است. با ویزای گردشگری اسپانیا می توانید به این کشور سفر کنید و از مراکز دیدنی و زیبای آن لذت ببرید. مدت زمانی که برای روادید گردشگری اسپانیا صادر می شود بین 14 روز تا 90 روز است. مدت زمان اقامت افراد بر اساس مدارک و شرایط درخواست کننده و نظر مقامات مسئول سفارت اسپانیا تعیین می شود. هر کس بر اساس مدت زمانی که در ویزا قید شده می تواند در خاک کشور مقصد اقامت کند و بیشتر از آن امکان پذیر نیست.

ویزای شینگن اسپانیا

کلیه اشخاصی که در ناحیه شینگن سکونت ندارند باید جهت سفر یا اقامت به این منطقه، روادید شینگن اخذ کنند. دارندگان ویزای شینگن اسپانیا مجوز سفر و اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا را به دست می آورند. بنابراین شما می توانید با دریافت این مجوز به کلیه 26 کشور این ناحیه سفر کنید.

در ابتدا فرد متقاضی باید هدف خود را از سفر به اسپانیا مشخص کند. مشخص شدن هدف از سفر، فرد را در تکمیل مدارک و مراحل اخذ روادید راهنمایی می کند. به عنوان مثال اشخاصی که با هدف ادامه تحصیل به کشور اسپانیا سفر می کنند باید نسبت به اخذ پذیرش از یک موسسه یا دانشگاه معتبر از این کشور اقدام کنند.

شرایط اخذ ویزای اسپانیا

شرایط اخذ ویزای گردشگری اسپانیا مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر است. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و روادید شینگن اسپانیا برای افرادی که تمایل به سفر و اقامت به کشور مذکور را دارند تعلق می گیرد. اشخاصی که جهت روادید اسپانیا اقدام می کنند باید برای مصاحبه در سفارت حاضر شوند. مصاحبه در سفارت این کشور با گرفتن وقت قبلی صورت می گیرد. مدارکی که برای درخواست روادید لازم است باید از چند ماه قبل اماده شوند تا فرد متقاضی دچار مشکلات بعدی نشود.

مدارک لازم جهت ویزای اسپانیا پس از تکمیل توسط متقاضی به سفارت تحویل داده شده و مراحل انگشت نگاری نیز انجام می شود.

نکات مهم در هنگام اخذ ویزا اسپانیا

 • در هنگام مراجعه به سفارت و ارائه مدارک به نکات زیر توجه کنید:
 • کلیه مدارک باید ترجمه شده باشند و همراه مدارک اصلی به مأموران سفارت تحویل داده شود.
 • تمامی مدارکی که باید به سفرات ارائه شود باید همره با کپی باشند؛ چرا که پس از بررسی مدارک، اصل آنها به شما عودت داده می شوند و مأموران سفارت کپی ها را در پرونده درخواست ویزای شما نگهداری می کنند.
 • لازم است بدانید چنانچه با درخواست روادید شما موافقت نشود مدارک به شما بازگردانده نمی شوند. 

در صورتی که روادید شما همراه با دعوتنامه از اسپانیا است باید این دعوتنامه مهلت لازم جهت تحویل و ارائه به سفارت را داشته باشد. به خاطر داشته باشید که در همه مواقع مخصوصا در زمان ازدحام درخواست برای اخذ ویزا زودتر از موعد مقرر اقدام کنید. به طور معمول بررسی مدارک در حدود دو هفته کاری صورت می گیرد ولی در مواقع ازدحام این امر به 6 هفته هم می انجامد.

مدارک ویزای اسپانیا

مدارکی که جهت اخذ روادید اسپانیا لازم است در بسیاری از موارد مشابه کشورهای دیگر است. در این بخش به برخی از این مدارک می پردازیم:

 • پاسپورت متقاضی که همراه با اعتبار لازم و چند برگه خالی باشد.
 • اصل و ترجمه شناسنامه متقاضی و همراهان همراه با کپی های آنها
 • مدارک مالی جهت احراز تمکن مالی فرد
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما توسط فرد متقاضی و همینطور واچر هتل که محل سکونت فرد را مشخص می کند.
 • بیمه مسافرتی با شرایطی که اعلام می شود.

قیمت ویزای اسپانیا

قیمت روادید اسپانیا با توجه به مدت زمان اقامت در کشور مقصد و سن متقاضی دارد. به عنوان نمونه قیمت روادید افراد بزرگسال بیشتر از نوجوانان و کودکان است. مدت اقامت بیش از 90 روز نیاز به ویزای بلند مدت دارد که هزینه آن نیز بیشتر است. لازم به تذکر است که هزینه روادید اسپانیا به یورو اعلام و اخذ می شود.

ویزای کانادا

یکی دیگر از ویزاهایی که در میان ایرانیان و برخی از مردم کشورهای جهان طرفداران بسیاری دارد، ویزا کانادا است. این روادید برای کسانی که قصد سفر به کانادا یا اقامت در آن را دارند صادر می شود. به طور کلی می توان گفت که روادیدهایی که برای این کشور وجود دارد به دو صورت دائم و موقتی است. روادیدهایی که به صورت دائمی برای افراد صادر می شود، محدودیت زمانی ندارند و اشخاص با این روادید می توانند در این کشور به طور دائمی زندگی کنند و شهروند آن شوند.

ویزاهای موقت کانادا با اهداف مختلفی درخواست می شوند و هر کدام از آنها با توجه به هدف دارای شرایط و مقررات خاصی هستند.  

انواع ویزای کانادا

روادیدهای موقتی کانادا با اهداف رایج توریستی، کاری و تحصیلی صادر می شوند. برای هر کدام از این اهداف سفر باید به طور هدفمند مدارک لازم را تهیه کرد که در ادامه به آنها می پردازیم.

ویزای تحصیلی کانادا

یکی از ویزاهایی که برای بسیاری از متقاضیان سفر به کانادا صادر می شود، روادید تحصیلی است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند باید روادید دانشجویی یا دانش آموزی اخذ کنند. اصلی ترین مرحله برای اخذ روادید تحصیلی کانادا، مرحله گرفتن پذیرش از مدرسه، دانشگاه یا موسسه معتبر عالی کشور کانادا است. پس از دریافت پذیرش از مراکز تحصیلی کشور مربوطه باید مدارک دیگر را تهیه و آماده کرد.

ویزا توریستی کانادا

اصلی ترین روادیدهایی که برای اغلب کشورهای جهان صدر می شود، ویزاهای توریستی یا گردشگری است. با این ویزا می توانید به مناطق مختلف کشور بروید و از مکان های دیدنی و گردشگری بازدید کنید. مدت روادیدهای گردشگری بر اساس نظر مراجع ذی ربط و شرایط و درخواست متقاضی تعیین می شود. ویزاهای توریستی بر اساس مجوز تعداد ورود به کشور کانادا نیز به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 • روادیدهای یک بار ورود یا سینگل کانادا به اشخاص مجوز یک بار ورود به کشور مزبور را می دهد. ورود برای دارندگان ویزای سنگل حتی با وجود اعتبار ویزا نیز تکرار نمی شود.
 • ویزای توریستی مولتی پل یا چند بار ورود کانادا به دارندگان آن مجوز چند بار ورود در مدت اعتبار به کشور را می دهد. دارندگان روادید مولتی پل توریستی کانادا در هر بار ورود می توانند به مدت 6 ماه در کشور اقامت داشته باشند.
 • سوپر ویزای کانادا برای کسانی صادر می شود که والدین یا پدر بزرگ و مادر بزرگ آنها اقامت دائمی کانادا را دارند. این افراد باید بالای 18 سال سن داشته باشند و دعوتنامه والدین را از کانادا تحویل گرفته و به سفارت کانادا ارائه دهند. جهت اخذ سوپر ویزای کانادا باید شرایط لازم را داشته باشید. والدین شما باید حقوق مورد نظر سفارت را داشته باشند و به مدت یک سال بیمه خدمات درمانی شما را پرداخت کنند.

ویزای کاری کانادا

روادید کاری کانادا برای کسانی که تمایل دارند به طور موقت در یکی از موسسات یا شرکت های مستقر در کانادا کار کنند. جهت اخذ روادید کاری باید پیشنهاد کار از طرف کارفرمایی در کانادا به سفارت ارائه دهید. روادید کار در کشور کانادا در شش دسته طبقه بندی می شوند.

 • روادید کار بدون نیاز به تأیید وزارت کار: که با این مجوز کارفرما می تواند بدون نیاز به مجوز LIMA نیروی کار موقت خود را استخدام کند.
 • ویزای کار مطابق نظر وزارت کار: که اغلب کارفرمایان باید به این طریق نیروی کار خود را استخدام کنند.
 • روادید بازدید تجاری: اشخاصی که به دنبال اخذ این روادید هستند قصد ورود به بازار کار را نداشته و صرفا جهت فعالیت های تجاری و بازرگانی خود می خواهند در اموری مانند: کنفرانس ها، همایش های تجاری، خدمات کانادایی یا خرید کالا شرکت کنند.
 • روادید مخصوص انتقال درون شرکت: ویزاهایی که جهت انتقال نیروی کار درون شرکتی صادر می شود. در این روادید کارفرما نیازی به مجوز LIMA ندارد ولی رعایت همه قوانین مقررات کار موقت الزامی است.
 • روادید کار جهت همسر و فرزندان دانشجو یا کارگر: به خانواده های کارگران و دانشجویان تعلق می گیرد. همراهان می توانند با داشتن این نوع روادید، اجازه کار در کانادا را کسب کنند.

ویزای کار بعد از تحصیل: برخی از فارغ التحصیلان پس از اتمام تحصیل، قصد کار در کانادا دارند. این روادید می تواند برای دارنده آن، زمینه ویزای اقامت دائم در کانادا را فراهم کند. سازمانی به نام IRCC برای دانشجویان خارجی که تمایل به کار در کانادا دارند، ویزای کار پس تحصیل را صادر می کند. توسط این ویزا افراد می توانند به مدت سه سال بعد از فارغ التحصیلی برای کارفرمایان کانادایی کار کنند.-

شرایط اخذ ویزای کانادا

شرایط گرفتن ویزای کانادا با توجه به هدف از سفر متفاوت است. افرادی که به قصد گردش و تفریح و همینطور بازدید از اماکن دیدنی به این کشور سفر می کنند باید مدارک لازم را آماده و تحویل مسئولین سفارت کانادا کنند. اما مهمترین شرط برای اخذ روادید تحصیلی کانادا دریافت پذیرش از موسسات آموزش این کشور است. یکی از مهمترین شرایط اخذ ویزای کاری کانادا مربوط به بخش پیشنهاد کاری کارفرمایی کانادایی است. در این پیشنهاد کاری فرایند آشنایی کارفرما با متقاضی ویزا و همینطور مدت زمان اشتغال ذکر می شود.

بنابراین با توجه به هدف و قصد متقاضی باید شرایط اخذ روادید را فراهم کرد.

Image

مدارک ویزای کانادا

جهت سفر به کانادا و گرفتن روادید این کشور باید مدارک لازم هویتی، مالی، شغلی و دعوتنامه (در صورت لزوم) را فراهم کنید. برخی از این مدارک عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر با اعتبار 6 ماهه همراه با دو برگه خالی
 • اصل شناسنامه و ترجمه آن به زبان کشور مقصد
 • فرم درخواست روادید که توسط متقاضی تکمیل شده باشد
 • عکس رنگی 5/3 در 5/4 با زمینه سفید که در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد
 • مدرک تمکن مالی درخواست کننده ویزای کانادا
 • دعوتنامه دوستان و آشنایان یا پذیرش موسسه آموزشی و کارفرما در صورت لزوم
 • گواهی اشتغال به تحصیل جهت کسانی که دانشجو هستند
 • واچر هتل و مدرک رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما

هزینه ویزای کانادا

هزینه ویزای کانادا بستگی به نوع آن و همینطور شرایط و مدت اقامت متقاضی دارد. هر کدام از مراحل اخذ روادید کانادا دارای هزینه های متفاوتی است. تعیین وقت جهت انگشت نگاری، ارائه رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما، واچر هتل، دعوتنامه و برنامه سفر همگی دارای قیمت های متفاوتی هستند. در نظر داشته باشید که باید با دلار آمریکا هزینه های ویزای کانادا را پرداخت کنید. از طرف دیگر روادیدهای مولتی پل و سینگل نیز هر کدام هزینه های متفاوتی دارند که باید به سفارت پرداخت شوند.

ویزای انگلستان

متقاضیانی که قصد سفر به کشور انگلستان یا اقامت در آن را دارند باید جهت دریافت روادید انگلستان اقدام کنند. اهداف گوناگونی جهت مسافرت به انگلیس وجود دارد که هر کس با توجه به هدف خود باید مدارک مهم و ضروری را فراهم کند. بنابراین اگر شما قصد اقامت در این کشور را دارید در ابتدا هدف و منظور خود را مشخص کنید. سپس با توجه به هدف خود در جهت اخذ ویزا اقدام کنید.

انواع ویزای انگلستان

روادیدهایی که جهت متقاضیان انگلستان صادر می شود متنوع است. ویزای گردشگری، روادید تحصیلی و ویزای کار رایج ترین اهداف برای سفر به انگلستان به شمار می رود. برخی از افراد جهت یافتن شغل مناسب به تمایل دارند که به کشور انگلستان سفر کنند. این افراد باید جهت دریافت ویزای کاری به دنبال شغل و حرفه مناسب در بین آگهی های شغلی انگلیس باشند. پس از ارسال درخواست به کارفرماها و شرکت های انتخابی باید منتظر پاسخ آنها بمانند.

چنانچه کارفرما یا موسسه ای تمایل خود را جهت کار موقت متقاضی اعلام کرد، متقاضی باید درخواست نامه پذیرش را از این مراکز یا کارفرما اعلام کند. نامه پذیرش کاری در انگلستان مهمترین بخش در درخواست روادید کاری است. یکی دیگر از مدارک مهم در رابطه با اخذ ویزای کاری انگلیس، ارائه مدرک زبان آیلتس با توجه به شغل مورد نظر متقاضی است. اگر قصد درخواست ویزای تحصیلی یا ویزای توریستی دارید؛ بخش های بعدی را مطالعه کنید.

ویزای تحصیلی انگلستان

روادید تحصیلی انگلستان به افرادی اعطا می شود که قصد ادامه تحصیل در کشور انگلستان را دارند. جهت اخذ این نوع ویزا متقاضیان باید بین موسسات آموزشی این کشور جستجو کنند و مرکز مناسب و مورد نظر را انتخاب کنند. پس از بررسی مراکز آموزشی نوبت به رشته تحصیلی مورد نظر می رسد. در این مرحله باید رشته تحصیلی را انتخاب و با موسسه مربوطه مکاتبه کنند. موسسه آموزشی در صورت پذیرش شرایط متقاضی، نامه ای مبنی بر پذیرش برای فرد متقاضی ارسال می کنند.

نامه پذیرش مراکز آموزشی مهمترین فاکتور جهت اخذ روادید تحصیلی است. علاوه بر نامه پذیرش تحصیلی مدارکی مبنی بر تمکن مالی و همینطور مدارک هویتی شخص متقاضی نیز برای درخواست ویزا لازم و ضروری است.

ویزای توریستی انگلستان

یکی از پرطرفدارترین ویزاهایی که برای کشور انگلیس وجود دارد، ویزای توریستی انگلستان است. این روادید برای اشخاصی که قصد بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی، تفریح و دیدار دوستان و آشنایان دارند اعطا می شود. دعوتنامه دوستان یکی از مدارک مناسب و مفیدی است که در اخذ روادید توریستی به اشخاص لازم است. چنانچه دوست یا آشنایی در کشور انگلیس ندارید، مدارک دیگر خود را از قبیل: مدارک مبتنی بر تمکن مالی، مدارک هویتی فراهم کنید و به سفارت مربوطه تحویل دهید. 

میزان گردش مالی متقاضی که جهت مدرک تمکن دریافت می شود باید مبلغی بین صد میلیون تا صد و پنجاه میلیون تومان باشد.  

شرایط اخذ ویزای انگلستان

یکی از مهمترین مواردی که باید برای اخذ روادید انگلیس رعایت شود، ترجمه تمام مدارک است. گذرنامه ها، شناسنامه، کارت ملی، مدارک تمکن مالی و غیره همگی باید به انگلیسی ترجمه شوند. جهت ترجمه می توانید به دارالترجمه رسمی زبان انگلیسی یا ولزی مراجعه کنید. پس از ترجمه مدرک، مهر دارالترجمه باید روی برگه الصاق شود.

یکی دیگر از مواردی که جزو شرایط اخذ روادید انگلستان محسوب می شود، ارائه دعوتنامه بستگان درجه یک، دوست یا آشنا است. تاریخ ورود و خروج، مدت زمان اقامت، نسبت دعوت کننده با متقاضی همگی جز مواردی است که باید در دعوتنامه ذکر شود. سابقه سفر به کشورهای مختلف و داشتن ویزاهای آن یکی دیگر از مواردی است که پرونده متقاضی جهت گرفتن روادید پربار می کند. ویزای شینگن، ویزای استالیا، ویزای کشورهای مختلف آسیایی همگی برای تشکیل پرونده قوی و قدرتمند درخواست روادید بسیار مفید است.

مدارک ویزای انگلستان

مدارک متعددی برای روادید انگلستان لازم است که فرد متقاضی باید همراه کپی آنها به سفارت مربوطه تحویل دهد. کلیه مدارک نیز باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. اگر چه جهت اخذ ویزا بر اساس هدف متقاضی در برخی موارد باید مدارک متفاوتی به سفارت ارائه داد ولی به طور کلی این مدارک عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر با اعتبار 6 ماهه همراه با حداقل یک برگه خالی و همچنین گذرنامه های قبلی متقاضی
 • اصل شناسنامه و کارت ملی فرد درخواست کننده ویزا
 • ارائه مدرکی مبنی بر گردش مالی 3 تا 6 ماهه آخر فرد
 • مدرک هایی مبنی بر تمکن مالی متقاضی بر اساس پوند یا دلار
 • دعوتنامه بستگان، دوستان یا آشنایان در صورت دریافت آن توسط متقاضی
 • واچر هتل در صورتی که متقاضی منزلی جهت سکونت اعلام نکرده باشد
 • مدرکی مبنی بر رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما از طرف متقاضی
 • گواهی اشتغال به کار و سابقه بیمه تأمین اجتماعی در صورت دارا بودن فرد درخواست کننده روادید

هزینه ویزای انگلستان

قیمت ویزای انگلستان با توجه به موارد متعددی نظیر: شرایط فرد متقاضی، مدت زمان اعتبار ویزا و همینطور نوع روادید متغیر است. به عنوان مثال قیمت ویزای بزرگسالان بیشتر از کودکان و نوزادان است یا چنانچه برای درخواست روادید به مراکز و دفاتر مربوطه در تهران مراجعه کرده باشید قیمت روادید انگلیس گران تر از دفاتر خارج از کشور تمام می شود. بنابراین شما باید به دفاتر یا سایت های معتبر جهت درخواست ویزای انگلستان مراجعه کنید و قیمت تمام مراحل و فرایند را جویا شوید.

Image

برخی از دلایل رد یا ریجکت شدن درخواست ویزای انگلستان

بسیاری از متقاضیان پس از درخواست ویزای انگلیس با ریجکت شدن آن مواجه می شوند. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

عدم ارائه مدارک مالی قدرتمند از طرف متقاضی

اگر افسران سفارت به مدارک مالی شما مبنی بر توانایی در پرداخت هزینه های اقامت شک داشته باشند درخواست شما را جهت اخذ روادید با بند عدم توانایی مالی رد می کنند.

عدم سابقه سفرهای مناسب بین المللی

چنانچه متقاضی دارای سفرها و روادیدهای متعددی نباشد در برخی موارد درخواست ویزای انگلیس رد می شود.

دعوتنامه نامعتبر و نامناسب

اگر دعوتنامه شما از دوست و آشنا در کشور انگلستان مورد تأیید نباشد، درخواست روادید ریجکت می شود.

یکی از علاقمندی های مردم جهان سفر و مهاجرت به کشورهای مختلف جهان است. جهت سفر و اقامت در کشورهای خارجی باید درخواست روادید آن کشور را ارائه کرد. کشورهای مختلف با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور و متقاضیان سفر، مدارک گوناگونی را جهت پرونده از متقاضیان می خواهند. به طور کلی مدارکی که جهت اخذ ویزای کشورهای اروپایی لازم است مدارک هویتی و همچنین مدارک تمکن مالی است. ویزا با توجه به هدف متقاضی صادر می شود که ممکن است: گردشگری، کاری، درمان، دیدار آشنایان و اقوام، تحصیلی، ترانزیت فرودگاهی و دریایی و غیره باشد. پذیرش کارفرما و موسسات آموزشی به ترتیب برای روادید کاری و روادید تحصیلی لازم و ضروری است. دعوتنامه دوستان و بستگان نیز برای ویزاهای گردشگری و توریستی می تواند پرونده قدرتمندی را جهت گرفتن روادید برای افراد فراهم آورد.

تور های پیشنهادی نوید گشت : تور اروپا

تور نوروز 1402 تور ژاپن تور توکیو
تور تایلند تور بالی تور پوکت
تور آفریقای جنوبی تور سامویی تور بارسلون
خدمات ویزا تور مالاگا تور اسپانیا
تور فرانسه تور پاتایا تور بانکوک
تور مالدیو تور ایتالیا تور پاریس
تور آفریقا تور فیلیپین تور سریلانکا

 

نوشتن یک نظر

با ثبت نظر در این فرم شما شرایط حریم خصوصی و قوانین را خوانده و می پذیرید
افزودن نظر