×

ویزا اروپا

سفر به قاره اروپا یکی از مهمترین سفرهای مردم جهان به شمار می رود. سفر به این قاره کوچک که تنها 10 میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد؛ به دلیل شرایط خوب اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و جاذبه های گوناگون گردشگری، مورد علاقه اغلب مردم دنیا است. به همین جهت اکثر مسافران برای ویزا اروپا اقدام می کنند و به دنبال شرایط اخذ آن هستند. از میان کشورهای اروپایی تعداد 27 کشور آن عضو اتحادیه اروپا بوده و از بین آنها 22 کشور به عضویت پیمان شینگن درآمده اند که به کشورهای بدون مرز معروف هستند. افراد برای سفر به کشورهای بدون مرز می توانند ویزای شینگن دریافت کرده و به همه این کشورها برای یک مدت کوتاه سفر کنند. سفر به این کشورها به دلایل مختلفی مانند: تحصیل، کار، گردشگری، دیدن اقوام و آشنایان و درمان صورت می گیرد ولی سفر به هر دلیلی که باشد مسافر باید شرایط اخذ ویزای اروپا را داشته باشد. در این مطلب قصد داریم درباره روادید کشورهای اروپایی و موضوعات پیرامون آنها صحبت کنیم. شما هم چنانچه می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید تا انتهای مقاله را بخوانید.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟

چنانچه گفتیم برای سفر به برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید ویزای شینگن را دریافت کرد. شینگن یا شنگن پیمانی است که تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا عضو آن هستند. کشورهای عضو شنگن به موجب این پیمان از مرزی واحد برخوردار می شوند و سفر یا اقامت مردم خارج از این پیمان به کشورهای عضو، باید ویزای شینگن را دریافت کنند. این کشورها در واقع بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت دنیا را تشکیل می دهند. پیمان شینگن در سال 1985 میلادی و در طی یک معاهده بین المللی بسته شد. این پیمان در منطقه ای به نام شینگن در کشور لوکزامبورگ و در نقطه تلاقی با مرز آلمان و فرانسه ایجاد شده است. وسعت کشورهای عضو شینگن در حدود چهار میلیون و سیصد هزار کیلومتر مربع است که به عنوان مجموعه ای واحد عمل می کنند. کسانی که موفق به اخذ ویزا اروپا از نوع شنگن می شوند می توانند برای مدت زمان معین و شرایطی مشخص به کشورهای عضو مسافرت کنند. 

سالانه تعداد زیادی روادید کوتاه مدت شینگن یعنی در حدود 14 میلیون در سراسر دنیا صادر می شود که این ارقام نشان از علاقمندی مردم جهان به سفر به کشورهای منطقه شنگن دارد. کشورهای عضو پیمان شینگن عبارتند از: دانمارک، آلمان، یونان، مجارستان، بلژیک، چک، لهستان، استونی، نروژ، فنلاند، لتونی، ایسلند، لیتوانی، فرانسه، اتریش، هلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، اسپانیا، سوئد، سوئیس، پرتغال، مالت، اسلواکی و اسلوونی. 

انواع ویزا اروپا

به طور کلی ویزای شنگن با توجه به مدت اقامت، هدف از مسافرت و نوع ورود به سه دسته ویزای ملی، ویزای اعتبار محدود منطقه ای و ویزا توریستی اروپا تقسیم می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

ویزا گردشگری اروپا با ویزای توریستی شینگن

ویزا گردشگری اروپا با ویزای توریستی شینگن

یکی از روادید هایی که همه ساله به تعداد زیادی صادر می شود ویزای توریستی اروپا است. دارندگان این ویزا اجازه دارند که برای حداکثر 90 روز در مدت زمان 180 روز به کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنند. البته این ویزاها با توجه به هدف گردشگر به سه نوع تقسیم می شود. که در ادامه به آنها می پردازیم.

ویزای گردشگری اروپا از نوع A

ویزای نوع A شینگن نوعی ترانزیت فرودگاهی است و دارندگان ویزا اروپا نوع A به مسافر اجازه تعویض پرواز خود را در کشورهای عضو پیمان به کشوری خارج از محدوده شینگن می دهد. اخذ این روادید صرفا برای استفاده از فرودگاه های عضو شینگن معتبر است. البته برخی از افراد با شرایط خاص مانند دارا بودن پاسپورت دیپلماتیک می توانند بدون دریافت ویزای A نیز به فرودگاه های مذکور وارد شوند. 

ویزای توریستی شنگن B

ویزای نوع B نیز مانند نوع A یک روادید ترانزیتی است و دارندگان آن به مدت حداکثر 5 روز اجازه دارند از کشور عضو شینگن عبور کنند یا در صورت نیاز به اقامت در هتل یا مکانی دیگر چنانچه کمتر از 5 روز است. (به عنوان مثال فردی جهت ادامه سفر و زمان بلیط قطار یا هواپیمای خود نیاز به گذراندن شب در هتل دارد)

ویزا گردشگری اروپا نوع C 

روادید نوع C یک ویزای کوتاه مدت است و مدت زمان مورد نظر در هنگام صدور ویزا مشخص می شود. این نوع روادید نیز با توجه به هدف و شرایط سفر به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 • ویزاهایی که صرفا برای یک بار ورود “Single-entry” به محدوده شنگن صادر می شود و روادید مسافر پس از ترک کشور مقصد از اعتبار ساقط می شود. ساقط شدن اعتبار روادید بدون در نظر گرفتن انقضای مدت زمان آن است. لازم به ذکر است که این نوع ویزا اروپا برای سفر یا ورود به کلیه کشورهای محدوده شنگن صادر نمی شود. 

به عنوان مثال اگر مقصد شما کشور فرانسه باشد شما می توانید برای حداکثر مدت زمان 90 روز در یک بازه 180 روزه فقط به کشور فرانسه (یا مقصد اصلی فرانسه باشد) سفر کنید. به عبارت دیگر سایر کشورهای عضو شنگن می توانند در هنگام ورود به کشورشان از ورود مسافر جلوگیری کنند.

 • روادید دو بار ورود برای افرادی که نیاز به دو بار ورود به کشور مقصد را دارند مناسب است. البته این دو بار ورود باید در بازه زمانی مشخص شده صورت گیرد. 
 • ویزا اروپا چند بار ورود “Multiple-entry” یکی دیگر از روادیدهای حوزه شنگن است. دارندگان این ویزا صرفا محدودیت زمانی دارند. این محدودیت به مدت 90 روز در ازای هر شش ماه است. لازم به ذکر است که زمان شروع این 90 روز از زمان ورود مسافر به هر کشور پیمان شینگن محاسبه می شود.  

ویزای اروپا نوع D (National Visas) 

ویزای ملی یا روادید نوع D برای تاجران، دانشجویان یا افرادی که برای یک مدت زمان مشخص قصد اقامت در ناحیه شینگن را دارند صادر می شود. به عنوان مثال کسانی که جهت درمان در مدت زمان تعیین شده نیاز به اقامت در کشور عضو شنگن دارند. این افراد پس از اتمام مدت زمان مقرر به کشور خود می روند و صرفا برای یک بار ورود صادر می شود. (البته روادید نوع D برای چند بار ورود هم صادر می شود که باید فرد یکی از شرایط لازم را داشته باشد که در ادامه مطلب به این شرایط لازم می پردازیم.)

مدارک ویزای اروپا جهت گردشگری

ویزا اروپا نوع D جهت چند بار ورود مسافر

همانطور که گفتیم در برخی موارد ویزای اروپا جهت چند بار ورود از نوع D به مسافر داده می شود؛ اما باید مسافر دارای یکی از شرایط لازم باشد که عبارتند از:

 • افرادی که دارای تخصصی هستند و با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود به محدوده شینگن سفر می کنند. این افراد می توانند هنرمند، ورزشکار یا دارای تخصص یا حرفه دیگری باشند. 
 • فرد مسافر به دلیل شرایط جسمی یا وضعیت پزشکی خود نمی تواند محدوده شنگن را ترک کند. 
 • شخص دارای یک کار علمی و آموزشی در مرکز تحقیقاتی یا یک موسسه معتبر در کشورهای اتحادیه شینگن است. 
 • این ویزا به دانشجویان بین المللی داده می شود که جهت انجام پروژه تحقیقاتی برای مدت زمان مشخص کمتر از یک سال به کشورهای عضو شینگن سفر می کنند.
 • ویزای نوع D چند بار ورود به دانشجویان بین المللی داده می شود که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره های تحصیلی در کشورهای شنگن را دارند.

ویزای اروپا از نوع اعتبار محدود منطقه ای “VLT” 

یکی دیگر از روادید هایی که به افراد متقاضی سفر به اروپا داده می شود، ویزای VLT است. این روادید به اشخاصی داده می شود که صرفا قصد سفر به یک کشور یا چند کشور منطقه شینگن دارند. این افراد با اهدافی نظیر: انسان دوستانه یا مواردی که در شرایط اضطراری به وجود می آید. البته روادید VLT اغلب به پناهندگانی داده می شود که مدرک معتبری جهت ورود به محدوده شینگن را ندارند. 
دارندگان ویزا اروپا از نوع محدود منطقه ای صرفا مجاز به اقامت در کشور صادر کننده روادید و چند کشور مشخص شده ناحیه شنگن هستند و مجوز ورود به کشورهای دیگر را ندارند. مدت زمان این ویزا با توجه به شرایط متقاضی و صلاحدید افسر مجوز روادید تعیین می شود و این مدت زمان می تواند به صورت ترانزیت یا اقامت کوتاه مدت باشد. 

مدارک ویزای اروپا جهت گردشگری

جهت اخذ ویزای توریستی اروپا باید مدارک مختلفی را ارائه داد؛ بنابراین باید قبل از سفر کلیه مدارک لازم را آماده کنید. مدارک مذکور جهت سفر توریستی ایرانیان به حوزه شینگن است که معمولا مدت زمان آن 90 روز است. این مدارک عبارتند از:

 • فرد متقاضی باید پاسپورت خود را با اعتبار لازم دریافت کرده و ارائه دهد.
 • دو قطعه عکس رنگی فرد متقاضی که جدید گرفته شده باشد.
 • متقاضی باید فرم تقاضای ویزا را تهیه کرده و آن را پر کند. این فرم باید به زبان کشور مقصد و به صورت دقیق تکمیل شده باشد.  
 • مدارک لازم جهت گواهی اشتغال به کار فرد متقاضی ویزا اروپا به صورت ترجمه شده به زبان کشور مقصد ارائه شود.  
 • رزرو بلیط رفت و برگشت متقاضی باید انجام شده و ارائه شود.
 • نامه تمکن مالی متقاضی از طرف بانک باید به مراجع مربوطه ارائه شود. 
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی فرد که حداقل 30 هزار یورو (زمان نوشتن این مقاله دی 1400 است) ارزش داشته باشد.
 • باید قبل از ارائه مدارک جهت ویزا اروپا و مقدمات آن، هتل مورد نظر رزرو شده باشد و رسید آن به مراجع مربوطه ارائه شود. 
 • ارائه اجازه محضری از والدین جهت متقاضیانی که زیر 18 سال دارند نیز از ضروریات است. 

انواع ویزا اروپا

برای درخواست ویزا اروپا از چه زمانی باید اقدام کنیم؟

کسانی که قصد سفر به اروپا را دارند باید مدارک خود را از 3 ماه قبل از زمان شروع سفر آماده کرده و به سفارت مربوطه ارائه دهند و تا حداکثر یک ماه قبل از آغاز سفر مدارک تایید شده و لازم را به کشورهای اروپایی مورد نظر تحویل دهند. این مدت زمان از فرصت بیشتر ماموران سفارت جهت بررسی مدارک است تا فرد متقاضی بتواند در صورت ناقص بودن مدارک، آنها را تکمیل کند. اگر در مدت زمان تعیین شده مدارک به مراجع مربوطه تحویل داده نشده باشد، دریافت ویزا توریستی اروپا امکان پذیر نیست.  

تعداد بسیاری از گردشگران و مسافران علاقمند هستند که به کشورهای اروپایی سفر کنند و جهت سفر به این کشورها به ویزا اروپا نیاز است. برخی از کشورهای اروپایی به موجب معاهده ای به نام شینگن، از مرز واحد برخوردار هستند و جهت سفر به این کشورها می توان از یک ویزا استفاده کرد. ویزای شینگن برای اهداف مختلفی از قبیل: تجارت، تحصیل، اشتغال، دیدار اقوام و آشنایان، درمان و گردشگری صادر می شود و شرایط این روادیدها با یکدیگر متفاوت است. ویزای شنگن انواع مختلفی دارد که عبارتند از: ویزای توریستی، ویزای اعتبار محدود منطقه ای و ویزای ملی. 
 

تور های پیشنهادی نوید گشت : تور اروپا

تور نوروز 1402 تور ژاپن تور توکیو
تور تایلند تور بالی تور پوکت
تور آفریقای جنوبی تور سامویی تور بارسلون
خدمات ویزا تور مالاگا تور اسپانیا
تور فرانسه تور پاتایا تور بانکوک
تور مالدیو تور ایتالیا تور پاریس
تور آفریقا تور فیلیپین تور سریلانکا

 

نوشتن یک نظر

با ثبت نظر در این فرم شما شرایط حریم خصوصی و قوانین را خوانده و می پذیرید
افزودن نظر